„Chceme kvalitní čtvrť u Nákladového nádraží Žižkov“ je iniciativa, která se snaží otevřít veřejnou diskuzi o podobě nové městské čtvrti, která má vzniknout na území bývalého Nákladového nádraží Žižkov

S tvůrčím kolektivem jsme několik měsíců sledovali vývoj tohoto území a debaty mezi místními občany, zástupci města a developery. Tyto diskuse ukázaly rozdílné pohledy na rozvoj městských částí a poukázaly na napětí mezi potřebami místních obyvatel a zájmy investorů či developerů.

Veřejné diskusní skupiny, kde si obyvatelé sdílejí své názory, naznačují značné rozdíly mezi oficiální prezentací plánů ze strany Institutu plánování a rozvoje (IPR) a reálnými obavami místních občanů. Ti se obávají, že navržené změny územního plánu mohou negativně ovlivnit prostředí, v němž žijí.

Přitom rozvoj této oblasti nabízí potenciál řešit některé aktuální problémy okolních čtvrtí. Nová čtvrť by mohla poskytnout dostatek veřejné zeleně, veřejného prostoru a dostupného bydlení, což by mohlo přispět ke zkvalitnění života obyvatel.

Realizace těchto představ se však podle kritiků projektu střetává se zájmy části developerů a investorů, kteří spolupracují s městskými institucemi, jako je Institut plánování a rozvoje, Magistrát hlavního města Prahy a vedení Prahy 3. Do diskuse se zapojila i organizace Arnika, která odborně sleduje vývoj na tomto území a spravuje web zizkovlidem.cz.

Pozemky bývalého Nákladového nádraží Žižkov byly v minulosti privatizovány skrze České dráhy jako investiční záměr, což podle kritiků představuje širší problém způsobu nakládání s veřejnými pozemky ve městech.

Natočili jsme proto video, ve kterém zaznívají hlasy lidí, kteří ve svém volném čase upozorňují na problematiku výstavby na klíčových nezastavěných územích ve městě. Cílem videa je poskytnout obyvatelům Prahy širší pohled na tuto problematiku a povzbudit diskusi o budoucnosti podobných lokalit. Jak se nám video podařilo, můžete posoudit zde:

Každá nezastavěná plocha ve městě představuje příležitost, jak ji využijeme, budou jednou hodnotit příští generace. Proto je důležité vést otevřenou a širokospektrální diskusi o plánování města s odborníky, obyvateli a zástupci města.

Vedení města tentokrát petici občanů vyřídilo pouze tím, že ji „vzalo na vědomí“, aniž by zodpovědělo položené otázky či otevřelo další debatu.

Cílem iniciativy je, aby názory aktivních obyvatel měly reálný vliv na rozhodování o podobě města.

Máte co dodat? Napište nám do komentářů!